ABC Kuchni – Restauracja & Catering

Kameralnie, Smacznie, Zdrowo

Debiut można uznać za udany!

W czwartek (4 lipca) Kolekcja Smaku zadebiutowała na rynku regionalnej żywności Tygiel, który odbywa się między Okrąglakiem, a Teatrem Polskim w Poznaniu. To elitarne miejsce, bowiem przybywają tu tylko Ci, którzy chcą wiedzieć co jedzą. Dotyczy to zarówno sposobu produkcji, jaki pochodzenia składników użytych do wytworzenia końcowego produktu. Nasza Kolekcja Smaków prezentowała się okazale. Profesjonalny regał ze słoiczkami i małe kanapeczki z próbkami całej kolekcji robiły wrażenie.

Po zaciągnięciu informacji od hostessy lub z folderów przyszedł czas na zakupy. Wśród nabywców były osoby zdecydowane na jeden konkretny smak, ale byli także i kolekcjonerzy zakupujący wszystkie cztery smaki.

- Pasztet z soczewicy jest perfekcyjnie doprawiony nie trzeba doprawiać, nawet odrobiną soli – mówił pewien Pan, który zdecydował się na degustację.

Część osób uważało, że każdy z czterech smaków to idealne danie na śniadanie, pod warunkiem gdy mamy pyszny chleb. Inni mówili, że konfitura z czerwonej cebuli znakomicie nadawać się będzie jako dodatek do pasztetów, albo dobrej kiełbasy na gorąco. Ci, którzy lubią spędzić trochę czasu w kuchni już snuli wizję wykorzystania Kolekcji Smaku do tworzenia nawet dań obiadowych, albo przekąsek. Oj będzie się działo w kuchniach.

 

SAM_4751

SAM_4752

SAM_4753

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a reply