ABC Kuchni – Restauracja & Catering

Kameralnie, Smacznie, Zdrowo

GĘSINA ZAGOŚCI NA ŚWIĘTEGO MARCINA – konferencja prasowa

Image00043W dniu dzisiejszym, o godz. 11.00, w  siedzibie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej odbyła się konferencja prasowa, poprzedzająca  wyjątkowe w tym roku, gdyż z udziałem dwóch znakomitych wielkopolskich produktów: ROGALA MARCIŃSKIEGO I GĘSINY wydarzenie: Imieniny Św. Marcina.

Podczas konferencji głos zabrali pomysłodawcy projektu, partnerzy, patroni, goście honorowi. Wśród nich, był pan Hieronim Jurga, Prezes i pomysłodawca marek ABC KUCHNI, 3KOLORY, KOLEKCJA SMAKÓW. Zaakcentował on, iż gęsina to doskonałe mięso, które powinno gościć w domach Polaków coraz częściej. Wielkie święto, jakie będzie miało miejsce 11 listopada to zdaniem pana Jurgi nie tylko doskonała okazja do zaprezentowania sztuki gotowania na oczach ogromnej rzeszy poznaniaków, ale także doskonała zabawa i przyjemność kulinarna.  ABC Kuchni reprezentował na konferencji także SZEF PRODUKCJI/KUCHNI – Krzysztof Kucharski, który opowiedział o daniach, jakie będzie serwował i zachęcił do skosztowania gęsiny, o której ostatnio słyszało się mniej i nie gości ona tak często na stołach jak inne odmiany mięs.

Kilka słów o swojej propozycji z gęsinę powiedzieli także dwaj szefowie kuchni z restauracji Platinum i Le palais de jardin.

Image00033O tradycji związanej z gęsiną w Wielkopolsce, o aspekcie gospodarczym i samej inicjatywie opowiadali zaś organizatorzy inicjatywy: Jacek Marcinkowski, Andrzej Łyszyk oraz goście mi.in Tomasz Wika – dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, ks. Tadeusz Magas, kapelan rzeźników i wędliniarzy, który jest także proboszczem w kościele na osiedlu Piastowskim, Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania, Wiesław Wojtczak z grupy producentów rolnych Gayor i inni.

W trakcie Konferencji obok części informacyjnej odbyły się  degustacje wybranych potraw przygotowanych na bazie mięsa gęsiego w tym smalca z gęsiny produkcji ABC KUCHNI:) BYŁO SMACZNIE.

Z ciekawostek warto dodać, że  tradycja domowego pieczenia i przyrządzania gęsiego mięsa jest związania nie tylko ze Świętem Niepodległości, ale także z imieninami Świętego Marcina, którego postać – jak głosi legenda – była mocno związana z tym właśnie ptakiem.  Z opowiadania  ks. Tadeusza możemy się dowiedzieć, że jest  pewna legenda związana ze Świętym Marcinem i gęsiami – wiele lat po wstąpieniu Marcina na drogę kapłaństwa został on wbrew swej woli wybrany na biskupa francuskiego miasta Tours. Uciekając przed posłańcami mającymi poinformować go o tym zaszczycie, postanowił ukryć się w komórce z drobiem. Gęsi widząc nieznajomego zaczęły głośno gęgać i zdradziły tym kryjówkę Marcina. I właśnie w ten sposób, dzięki gęsiom, został on biskupem.

Gęsina, mimo, żkrzysztof kucharskie jest bardzo smacznym i zdrowym mięsem nie jest znana w Polsce (mimo, że Wielkopolska jest jej największym producentem). Obecnie eksportujemy, aż 95% produkcji. Polska Gęsina jest bardzo cenionym mięsem zza granicą.

„Gęsinę na Imieninach” spróbować będzie można 11 listopada już od godziny 10.00 na Starym rynku. Tam także odbędą się prezentacje kucharzy na telebimie.

Oficjalna ceremonia odbędzie się o godzinie 12.30 a już o 13.00 spod Ratusza wystartuje Gęsia Parada, która wspólnie z Korowodem Świętomarcińskim przejdzie od kościoła Świętego Marcina pod Zamek.

Gęsia, imieninowa impreza na Starym Rynku trwać będzie do godziny 18.00, do tej też pory działać będzie jednodniowa rozgłośnia Gę-Ga.

Musimy się więc spotkać koniecznie w najbliższy poniedziałek! Zaprasza do siebie ABC KUCHNI:) wraz z kolekcją smaków na czele i pysznymi specjałami z gęsiny.

 

na zdjęciu : Krzysztof Kucharski.

 

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ PONIŻEJ.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
GĘSINA ZAGOŚCI NA ŚWIĘTEGO MARCINA - konferencja prasowa, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a reply